Ratings

World Ratings

HEAVYWEIGHT

OVER 200lbs/14st 4lbs
1: Anthony Joshua (GB), 18-0, IBF
2: Deontay Wilder, 37-0, WBC
3: Wladimir Klitschko (Ukraine), 64-4
4: Alexander Povetkin (Russia), 31-1
5: Luis Ortiz (Cuba), 27-0 (2NC)
6: David Haye (GB), 28-2
7: Joseph Parker (New Zealand), 22-0, WBO
8: Lucas Browne (Australia), 24-0
9: Andy Ruiz Jr, 29-1
10: Kubrat Pulev (Bulgaria), 24-1

CRUISERWEIGHT

200lbs/14st 4lbs (junior heavyweight by WBO)
1: Oleksandr Usyk (Ukraine), 11-0, WBO
2: Tony Bellew (GB), 28-2-1, WBC
3: Murat Gassiev (Russia), 24-0 (1NC), IBF
4: Denis Lebedev (Russia), 29-3, WBA-Super
5: Krzysztof Glowacki (Poland), 26-1
6: Marco Huck (Germany), 40-3-1
7: Yunier Dorticos (Cuba), 21-0
8: Mairis Briedis (Latvia), 21-0
9: Krzysztof Wlodarczyk (Poland), 52-3-1
10: Beibut Shumenov (Kazakhstan), 17-2, WBA

LIGHT-HEAVYWEIGHT

175lbs/12st 7lbs
1: Andre Ward, 31-0, WBO/IBF/WBA-Super
2: Sergey Kovalev (Russia), 30-1-1
3: Adonis Stevenson (Canada), 28-1, WBC
4: Joe Smith Jr, 23-1
5: Nathan Cleverly (GB), 30-3, WBA
6: Eleider Alvarez (Canada) 21-0
7: Artur Beterbiev (Russia), 11-0
8: Jürgen Brähmer (Germany), 48-3
9: Oleksandr Gvozdyk (Ukraine), 12-0
10: Sullivan Barrera (Cuba), 18-1

SUPER MIDDLEWEIGHT

168lbs/12st
1: James DeGale (GB), 23-1, IBF
2: Gilberto Ramirez (Mexico), 34-0, WBO
3: Callum Smith (GB), 22-0
4: Andre Dirrell, 25-2
5: Badou Jack (Sweden), 20-1-2, WBC
6: Lucian Bute (Canada), 32-3-1
7: Anthony Dirrell, 29-1-1
8: Arthur Abraham (Germany), 45-5
9: George Groves (GB), 25-3
10: Fedor Chudinov (Russia), 14-1

MIDDLEWEIGHT

160lbs/11st 6lbs
1: Gennady Golovkin (Kazak.), 36-0, WBC/IBF/WBA-Super
2: Daniel Jacobs, 32-1, WBA
3: Billy Joe Saunders (GB), 24-0, WBO
4: Chris Eubank Jr (GB), 23-1
5: David Lemieux (Canada), 36-3
6: Willie Monroe Jr, 21-2
7: Hassan N'Dam N'Jikam (France), 35-2
8: Curtis Stevens, 29-5
9: Sergiy Derevyanchenko, 9-0
10: Maciej Sulecki (Poland), 23-0

SUPER WELTERWEIGHT

154lbs/11st (junior middleweight by IBF, WBO)
1: Canelo Alvarez (Mexico), 48-1-1, WBO
2: Erislandy Lara (Cuba), 23-2-2, WBA
3: Jermall Charlo, 25-0, IBF
4: Jermell Charlo, 28-0, WBC
5: Demetrius Andrade, 23-0
6: Austin Trout, 30-3
7: Michel Soro (France), 29-1-1
8: Vanes Martirosyan, 36-3-1
9: Liam Smith (GB), 23-1-1
10: Julian Williams, 22-1-1 (1NC)

WELTERWEIGHT

147lbs/10st 7lbs
1: Manny Pacquiao (Philippines), 59-6-2, WBO
2: Kell Brook (GB), 36-1, IBF
3: Keith Thurman, 27-0 (1NC), WBA
4: Timothy Bradley, 33-2-1 (1NC)
5: Danny Garcia, 32-0, WBC
6: Errol Spence Jr, 21-0
7: Shawn Porter, 26-2-1
8: Jessie Vargas, 27-2
9: Amir Khan (GB), 31-4
10: Felix Diaz (Dom. Republic), 19-1

SUPER LIGHTWEIGHT

140lbs/10st (junior welter by IBF, WBO)
1: Terence Crawford, 30-0, WBO/WBC
2: Viktor Postol (Ukraine), 28-1
3: Ricky Burns (GB), 41-5-1, WBA
4: Antonio Orozco, 25-0
5: Adrien Broner, 32-2 (1NC)
6: Julius Indongo (Namibia), 21-0, IBF
7: Thomas Dulorme (Puerto Rico), 23-2
8: Carlos Molina (Mexico), 28-6-2
9: Adrian Granados, 18-4-2
10: Eduard Troyanovsky (Russia), 25-1

LIGHTWEIGHT

135lbs/9st 9lbs
1: Jorge Linares (Venezuela), 41-3, WBA
2: Terry Flanagan (GB), 32-0, WBO
3: Mikey Garcia, 35-0
4: Rances Barthelemy (Cuba), 25-0 (1NC)
5: Dejan Zlaticanin (Montenegro), 22-0, WBC
6: Anthony Crolla (GB), 31-5-3
7: Robert Easter Jr, 18-0, IBF
8: Denis Shafikov (Russia), 38-2-1
9: Richard Commey (Ghana), 24-2
10: Petr Petrov (Russia), 38-4-2

SUPER FEATHERWEIGHT

130lbs/9st 4lbs (junior lightweight by IBF, WBO)
1: Vasyl Lomachenko (Ukraine), 7-1, WBO
2: Jezreel Corrales (Panama), 21-1 (1NC), WBA-Super
3: Francisco Vargas (Mexico), 23-0-2, WBC
4: Orlando Salido (Mexico), 43-13-4 (1NC)
5: Jason Sosa, 20-1-4, WBA
6: Jose Pedraza (Puerto Rico), 22-0, IBF
7: Javier Fortuna (Dom. Republic), 30-1-1 (1NC)
8: Miguel Berchelt (Mexico), 30-1
9: Takashi Miura (Japan) 30-3-2
10: Takashi Uchiyama (Japan), 24-2-1

FEATHERWEIGHT

126lbs/9st
1: Carl Frampton, (GB), 23-0, WBA-Super
2: Leo Santa Cruz, 32-1-1
3: Gary Russell Jr, 27-1, WBC
4: Lee Selby (GB), 23-1, IBF
5: Oscar Valdez (Mexico), 21-0, WBO
6: Abner Mares, 30-2-1, WBA
7: Scott Quigg (GB), 32-1-2
8: Josh Warrington (GB), 24-0
9: Joseph Diaz, 23-0
10: Jesus Marcelo A. Cuellar (Argentina), 28-2

SUPER BANTAMWEIGHT

122lbs/8st 10lbs (junior featherweight by IBF, WBO)
1: Guillermo Rigondeaux (Cuba), 17-0, WBA-Super
2: Jessie Magdaleno, 24-0, WBO
3: Nonito Donaire (Philippines), 37-4
4: Moises Flores (Mexico), 25-0
5: Yukinori Oguni (Japan), 19-1-1, IBF
6: Jonathan Guzman (Dom. Rep), 22-1 (1NC)
7: Rey Vargas (Mexico), 28-0
8: Nehomar Cermeno (Venezuela), 26-5-1 (1NC), WBA
9: Hugo Ruiz (Mexico), 36-4
10: Gavin McDonnell (GB), 16-0-2

BANTAMWEIGHT

118lbs/8st 6lbs
1: Shinsuke Yamanaka (Japan), 26-0-2, WBC
2: Jamie McDonnell (GB), 29-2-1, WBA
3: Lee Haskins (GB), 34-3, IBF
4: Marlon Tapales (Philippines), 29-2, WBO
5: Rau'shee Warren, 14-1 (1NC), WBA-Super
6: Juan Carlos Payano (Dom. Republic), 17-1
7: Anselmo Moreno (Panama), 36-5-1
8: Zolani Tete, (South Africa), 24-3
9: Luis Nery (Mexico), 22-0
10: Takuma Inoue (Japan), 8-0

SUPER FLYWEIGHT

115lbs/8st 3lbs (junior bantamweight by IBF, WBO)
1: Roman Gonzalez (Nicaragua), 46-0, WBC
2: Naoya Inoue (Japan), 12-0, WBO
3: Carlos Cuadras (Mexico), 35-1-1
4: Khalid Yafai (GB), 21-0, WBA
5: Jerwin Ancajas (Philippines), 25-1-1, IBF
6: Juan F. Estrada (Mexico), 34-2
7: Luis Concepcion (Panama), 35-5
8: McJoe Arroyo (Puerto Rico), 17-1
9: Srisaket Sor Rungvisai (Thailand), 41-4-1
10: Sho Ishida (Japan), 23-0

FLYWEIGHT

112lbs/8st
1: Kazuto Ioka (Japan), 21-1, WBA
2: John Riel Casimero (Philippines), 23-3
3: Donnie Nietes (Philippines), 39-1-4
4: Juan Carlos Reveco (Argentina), 37-3
5: McWilliams Arroyo (Puerto Rico), 16-3
6: Juan Hernandez Navarrete (Mexico), 33-2
7: Zou Shiming (China), 9-1, WBO
8: Daigo Higa (Japan), 11-0
9: Yodmongkol Vor Saengthep (Thailand), 43-3
10: Takuya Kogawa (Japan), 28-4

LIGHT-FLYWEIGHT

108lbs/7st 10lbs (junior flyweight by IBF, WBO)
1: Kosei Tanaka (Japan) 8-0, WBO
2: Ryoichi Taguchi (Japan), 25-2-2, WBA
3: Akira Yaegashi (Japan), 25-5, IBF
4: Ganigan Lopez (Mexico), 28-6, WBC
5: Pedro Guevara (Mexico), 29-2-1
6: Carlos Canizales (Venezuela), 16-0-1
7: Francisco Rodriguez Jr (Mexico), 20-4-1
8: Milan Melindo (Philippines), 35-2
9: Hekkie Budler (South Africa), 30-2
10: Moises Fuentes (Mexico), 24-3-1

MINIMUMWEIGHT

105lbs/7st 7lbs (mini-flyweight by IBF, WBO)
1: Wanheng Menayothin (Thailand), 44-0, WBC
2: Niyomtrong CP Freshmart (Thailand), 14-0, WBA
3: Jose Argumedo (Mexico), 19-3-1, IBF
4: Byron Rojas (Nicaragua), 18-3-3 (1NC)
5: Katsunari Takayama (Japan), 31-8 (1NC), WBO
6: Riku Kano (Japan), 11-2-1
7: Saul Juarez (Mexico), 23-5-1
8: Simphiwe Khonco (South Africa), 17-5
9: Petchmanee Kokietgym (Thailand), 16-0
10: Ryuya Yamanaka (Japan), 13-2

British Ratings

HEAVYWEIGHT

Over 200lbs/14st 4lbs
1: Anthony Joshua (Watford), 18-0, IBF champion
2: David Haye (Bermondsey), 28-2
3: Dillian Whyte (Brixton), 20-1, British champion
4: Dereck Chisora (Finchley), 26-7
5: Hughie Fury (Manchester), 20-0
6: David Price (Liverpool), 21-3
7: Gary Cornish (Inverness), 23-1
8: David Allen (Conisbrough), 9-2-1
9: Ian Lewison (Brixton), 12-3-1
10: Dominic Akinlade (New Cross), 8-0-1
Southern Area champion

CRUISERWEIGHT

200lbs/14st 4lbs
1: Tony Bellew (Liverpool), 28-2-1, WBC champion
2: Matty Askin (Blackpool), 20-3-1, English champion
3: Craig Kennedy (Cardiff), 16-0
4: Tommy McCarthy (Belfast), 9-1
5: Stephen Simmons (Edinburgh), 15-2
6: Jack Massey (Chapel-en-le-firth), 11-0
7: Arfan Iqbal (Derby), 11-0
8: Isaac Chamberlain (Brixton), 6-0, Southern Area champion
9: Wadi Camacho (Canning Town), 16-6
10: Luke Watkins (Swindon), 9-0

LIGHT-HEAVYWEIGHT

175lbs/12st 7lbs
1: Nathan Cleverly (Cefn Fforest), 30-3, WBA champion
2: Bob Ajisafe (Leeds), 16-3
3: Frank Buglioni (Enfield), 19-2-1, British champion
4: Callum Johnson (Boston), 16-0, Commonwealth champion
5: Hosea Burton (Manchester), 18-1
6: Tom Baker (Chingford), 14-0
7: Joel McIntyre (Portsmouth), 15-1, English champion
8: Miles Shinkwin (Bushey), 13-2
9: Anthony Yarde (Ilford), 9-0
10: Jack Morris (Margate), 15-3-1, Southern Area champion

SUPER MIDDLEWEIGHT

168lbs/12st
1: James DeGale (Harlesden), 23-1, IBF champion
2: Callum Smith (Liverpool), 22-0, British and European champion
3: George Groves (Hammersmith), 25-3
4: Martin Murray (St Helens), 34-4-1
5: Paul Smith (Liverpool), 38-6
6: Rocky Fielding (Liverpool), 23-1
7: Luke Blackledge (Accrington), 22-3-2
8: Liam Cameron (Sheffield), 19-5
9: Jahmaine Smyle (Leicester), 14-4-2, English champion
10: Darryll Williams (Forest Hill), 14-0

MIDDLEWEIGHT

160lbs/11st 6lbs
1: Billy Joe Saunders (Hatfield), 24-0, WBO champion
2: Chris Eubank Jr (Brighton), 23-1
3: Tommy Langford (Birmingham), 18-0, British and Commonwealth champion
4: Jack Arnfield (Blackpool), 22-2
5: John Ryder (Islington), 23-3
6: Tom Doran (Connah's Quay), 17-1
7: Sam Sheedy (Sheffield), 17-2
8: Brian Rose (Blackpool), 29-4-1
9: Lee Markham (Grays), 17-3-1, English champion
10: Lewis Taylor (Dronfield), 19-2-1

SUPER WELTERWEIGHT

154lbs/11st
1: Liam Smith (Liverpool), 23-1-1
2: Liam Williams (Clydach Vale), 16-0-1, British and Commonwealth champion
3: Craig Cunningham (Oldbury), 17-1, Midlands Area champion
4: Ahmet Patterson (East Dulwich), 17-0
5: Gary Corcoran (Wembley), 15-1
6: Danny Butler (Bristol), 26-6
7: Jimmy Kilrain (Wythenshawe), 19-1
8: Rick Skelton (Penrith), 14-1
9: Asinia Byfield (Reading), 11-1
10: Ben Hall (Chadwell Heath), 9-1-1

WELTERWEIGHT

147lbs/10st 7lbs
1: Kell Brook (Sheffield), 36-1, IBF champion
2: Amir Khan (Bolton), 31-4
3: Bradley Skeete (Penge), 25-1, British champion
4: Sam Eggington (Stourbridge), 19-3
5: Frankie Gavin (Birmingham), 23-3
6: Johnny Garton (Peckham), 19-1-1
7: Tamuka Mucha (Reading), 16-0
8: Shayne Singleton (Colne), 23-1-1
9: Dale Evans (St Clears), 12-3-2
10: John O'Donnell (Shepherds Bush), 31-2, Southern Area champion

SUPER LIGHTWEIGHT

140lbs/10st
1: Ricky Burns (Coatbridge), 41-5-1, WBA champion
2: Lenny Daws (Morden), 30-4-2
3: Ashley Theophane (Paddington), 40-7-1
4: Tyrone Nurse (Huddersfield), 34-2-1, British champion
5: Jack Catterall (Chorley), 17-0
6: Josh Taylor (Edinburgh), 7-0, Commonwealth champion
7: Ohara Davies (Hackney), 14-0
8: Joe Hughes (Malmesbury), 15-2
9: Tommy Coyle (Hull), 22-4
10: Robbie Davies Jr (Kirkby), 14-0

LIGHTWEIGHT

135lbs/9st 9lbs
1: Terry Flanagan (Manchester), 32-0, WBO champion
2: Anthony Crolla (Manchester), 31-5-3
3: Luke Campbell (Hessle), 15-1, Commonwealth champion
4: Scott Cardle (Lytham St Annes), 21-0-1, British champion
5: Sean Dodd (Birkenhead), 12-2-1
6: Derry Mathews (Liverpool), 38-11-2
7: Craig Evans (Blackwood), 16-1-2
8: Thomas Stalker (Liverpool), 11-2-3
9: Kevin Hooper (Grimsby), 19-4
10: Robbie Barrett (Darfield), 13-2-1, English champion

SUPER FEATHERWEIGHT

130lbs/9st 4lbs
1: Stephen Smith (Liverpool), 24-3
2: Liam Walsh (Cromer), 21-0, Commonwealth champion
3: Martin Joseph Ward (Brentwood), 16-0-2, British champion
4: George Jupp (Belvedere), 14-3, Southern Area champion
5: Mitchell Smith (Harrow Weald), 14-1
6: Andy Townend (Barnsley), 17-4, English champion
7: Anthony Cacace (Belfast), 15-0
8: Ronnie Clark (Dundee), 17-4-2, Scottish champion
9: Troy James (Coventry), 19-3-1
10: Maxi Hughes (Rossington), 16-2-2

FEATHERWEIGHT

126lbs/9st
1: Carl Frampton (Belfast), 23-0, WBA-Super champion
2: Lee Selby (Barry), 23-1, IBF champion
3: Scott Quigg (Bury), 32-1-2
4: Josh Warrington (Leeds), 24-0
5: Ryan Walsh (Cromer), 21-2-1, British champion
6: Isaac Lowe (Morecambe), 13-0-1, Commonwealth champion
7: Leigh Wood (Gedling), 17-1, Midlands Area champion
8: Ryan Doyle (Gorton), 14-1-1, English champion
9: Marco McCullough (Belfast), 16-3, Irish champion
10: Ben Jones (Crawley), 21-5-1

SUPER BANTAMWEIGHT

122lbs/8st 10lbs
1: Gavin McDonnell (Doncaster), 16-0-2
2: Gamal Yafai (Birmingham), 10-0, Commonwealth champion
3: James Dickens (Liverpool), 22-2, British champion
4: Kid Galahad (Sheffield), 21-0
5: Martin Ward (West Rainton), 24-3-1
6: Bobby Jenkinson (Lincoln), 9-2-1
7: Lewis Pettitt (Erith), 19-2
8: Sean Davis (Birmingham), 11-0, English champion
9: Thomas Patrick Ward (West Rainton), 19-0
10: Paul Economides (Connah's Quay), 20-6

BANTAMWEIGHT

118lbs/8st 6lbs
1: Jamie McDonnell (Doncaster), 29-2-1, WBA champion
2: Lee Haskins (Bristol), 34-3, IBF champion
3: Paul Butler (Ellesmere Port), 23-1
4: Stuart Hall (Darlington), 20-5-2
5: Ryan Burnett (Belfast), 15-0, British champion
6: Ryan Farrag (Liverpool), 16-3
7: Thomas Kindon (Guildford), 10-0
8: Marc Leach (Salford), 7-1
9: Charlie Hoy (Cheshunt), 11-0
10: Josh Wale (Barnsley), 22-9-2

SUPER FLYWEIGHT

115lbs/8st 3lbs
1: Khalid Yafai (Birmingham), 21-0, WBA champion
2: Jamie Conlan (Belfast), 18-0, Commonwealth champion
3: Don Broadhurst (Birmingham), 18-3-1, English champion
4: Iain Butcher (Jerviston), 15-2
5: Anthony Nelson (South Shields), 11-1
6: Jamie Wilson (Dundee), 10-1

FLYWEIGHT

112lbs/8st
1: Andrew Selby (Barry), 7-0, British champion
2: Kevin Satchell (Liverpool), 16-0
3: Charlie Edwards (Epsom), 9-1, English champion
4: Louis Norman (Shepshed), 11-3-1
5: Waleed Din (Sheffield), 8-1
6: Luke Wilton (Belfast), 16-5-1